Print this page
OHSWEKEN SPEEDWAY: Boughton, Evers and 'rain' win on Jim Bray Night Courtesy of Peter Anderson

OHSWEKEN SPEEDWAY: Boughton, Evers and 'rain' win on Jim Bray Night

Written by  on Wednesday, 13 June 2012 11:49
OHSWEKEN, ON - Ohsweken Speedway's pit area was full of race cars again on June 8 as Trailers By Jim Bray presented a special night of racing, including the "Abel Castelein Twin 14's" for HRW Automotive Mini Stocks.
Davey Boughton took the Pierced Parts Bombers feature and Mike Evers won the first Twin 14 presented by Trailers By Jim Bray before rain postponed the rest of the evening's scheduled events. The Corr/Pak Merchandising Sprint Car B-Main and A-Feature, Lighthouse Tattoos Thunder Stock feature, and the second Mini Stock Twin 14 presented by Trailers By Jim Bray will be run on June 15.

CORR/PAK MERCHANDISING SPRINT CARS

A great opening night Sprint Car field was topped this week as 32 drivers signed in for competition, including NHRA drag racing star Cruz Pedregon. Rain began to fall as the B-Main was set to start, postponing both the B-Main and A-Feature, which will be completed on June 15.

Heat race wins were claimed by Jamie Collard, Tom Huppunen, Jim Huppunen, and Dave Dykstra. Tyler Rand flipped hard in the third heat, but emerged from his heavily-damaged machine under his own power.

LIGHTHOUSE TATTOOS THUNDER STOCKS

The Thunder Stock count also increased this week, as 34 of the full-bodied V8 powered stock cars were entered this week. Derek Miller, Devin Habiuk, Wyatt Van Wart, and Jack Myers claimed heat race wins, while Chris Crawford won the B-Main. Trevor DeBoer flipped hard on the front stretch during his heat race, but climbed out uninjured from his damaged car.

Rain postponed the A-Main, which will be completed on June 15.

HRW AUTOMOTIVE MINI STOCKS

The HRW Automotive Mini Stocks raced in honour of a fallen friend on Friday, with Twin 14 lap features presented by Trailers By Jim Bray on the card. The Mini Stocks racers were able to complete the first of their two features before the rain came, and it was long-time speedway regular Mike Evers who outlasted the field to win it.

Jason Coutu, Mike Taylor, Dave Small, and Jeremy Hughes chased Evers to the finish line. Rain postponed the second Twin 14 presented by Trailers By Jim Bray, which will be completed on June 15.

Heat races for the 38 car field were claimed by Mike Taylor, Laura Hughes, Jason Lungaro, and Dale Cooke, while Jeremy Hughes won the B-Main.

PIERCED PARTS BOMBERS

Davey Boughton survived a close call when contact with another car almost launched him upside down. He was able to right the ship and take the lead from Kathi Dickie on the way to his first Ohsweken win. Dickie took the second spot, followed by Jesse McDonald, Dusty Deboer, and Jeremy May.

Heat races for the 15 car field were claimed by Dusty DeBoer and Brady Longboat.

NEXT WEEK AT OHSWEKEN

Lighthouse Tattoos presents “Brant County Night” next Friday, June 15, when spectators showing proof of residence in Brant County will be admitted to the speedway for half price. The Corr/Pak Merchandising Sprints, Twin 15's for Lighthouse Tattoos Thunder Stocks, HRW Automotive Mini Stocks, and Pierced Parts Bombers are all part of round 3 of Friday Night Thunder, including makeup races from the rained out June 8 Trailers By Jim Bray events. Gates open at 6:00 with racing starting at 7:45!

FRIDAY NIGHT THUNDER 2012

ROUND 2 RACE REPORT - JUNE 8

OHSWEKEN SPEEDWAY

TOTAL ENTRIES - 119

CORR/PAK MERCHANDISING SPRINT CARS (32 entries) HEAT RACES (8 laps each – Top 16 in passing points transfer to A-Feature): Finish. [Starting Position] Number Name (Hometown)

ENGLER MACHINE & TOOL HEAT RACE #1 1. [3] 7x Jamie Collard (Burford), 2. [4] 80 Chris Steele (Vineland), 3. [1] 10 Mitch Brown (Brantford), 4. [8] 35 Jared Zimbardi (Salamanca, NY), 5. [7] 0 Glenn Styres (Ohsweken), 6. [2] 9nz Havard Daniels (Coatesville, NZ), 7. [5] 81 Derek Jonathan (Lewiston, NY), 8. [6] 10c Bob Crawford (Sutton). Time - 1:55.101.

GRISDALE RACING PRODUCTS HEAT RACE #2 1. [3] 27h Tom Huppunen (Fenwick), 2. [7] 11 Jamie Turner (Caistor Centre), 3. [6] 49 Todd Hoddick (Cheektowaga, NY), 4. [2] 71 Travis Cunningham (Grimsby), 5. [8] 52 Jesse Costa (St. Thomas), 6. [1] 21j John Burbridge, Sr. (Simcoe), 7. [4] 94 Stan Zanchin (Fort Erie) DNF, 8. [5] 96 Shane Butler (St. Thomas) DNF. Time - 1:59.270.

O'NEIL'S FARM EQUIPMENT HEAT RACE #3 1. [8] 14h Jim Huppunen (Fenwick), 2. [2] 5 Keith Dempster (Alton), 3. [3] 07x Dain Naida (Tecumseh, MI), 4. [4] 0c Cruz Pedrgon (Chino Hills, CA), 5. [1] 5c Conor Mahoney (Waterdown), 6. [5] 67 Chris Durand (Port Stanley) DNF, 7. [6] 84 Tyler Rand (Consecon) DNF, 8. [7] 11z Zach Zumpe (St. Catharines) DNS. No Time.

BEST WESTERN CAIRN CROFT HOTEL HEAT RACE #4 1. [1] 5d Dave Dykstra (Port Colborne), 2. [2] 5m Brad Malloy (Niagara Falls), 3. [3] f37 Jim Porter (Grand Island, NY), 4. [5] 3r Shane Ross (Thedford), 5. [8] 52x Scott Kreutter (Alden, NY), 6. [7] 01 Mikey Kruchka (Hamilton), 7. [6] 30g Steve Goldner (Aylmer), 8. [4] 11j Chris Jones (Demorestville) DNF. Time - 2:00.552.

AWESOME RACEWEAR B-MAIN (10 laps - Top 4 finishers transfer to A-Feature) *Postponed to June 15*

CORR/PAK MERCHANDISING SPRINT CAR FEATURE (20 laps) *Postponed to June 15*

SPRINT CAR AWARDS: Nathan Ackland State Farm Insurance "Top Gun" (highest passing points total): 14h Jim Huppunen ($100)

LIGHTHOUSE TATTOOS THUNDER STOCKS (34 entries) HEAT RACES (8 laps each - Top 5 finishers transfer to A-Feature)

ENGINE PRO RACING HEAT RACE #1 1. 00x Derek Miller (Ohsweken), 2. 68 Aaron Turkey (Ohsweken), 3. 00 Robbie General (Ohsweken), 4. 3b Blaine Barrow (Welland), 5. 44 Kevin Dawson (Caledonia), 6. 28 Jim Lampman (Caistor Centre), 7. 24k Kyle Magrin (Hamilton), 8. 84rk Ryan Beagle (Vittoria) DNF, 9. 4 Brittany Gyokery (Jarvis) DNF.

6 NATIONS BINGO HEAT RACE #2 1. 5h Devin Habiuk (Port Robinson), 2. 57 Murray Nicholls (Hamilton), 3. 40 Terry Osmond (Cambridge), 4. 62 Brian Pescetti (Stoney Creek), 5. 13 Kacey Huffman (Hamilton), 6. 29 Adam Gracey (Dunnville), 7. 48 Shaun Quinn (Caledonia), 8. 191 Gord Bates (Selkirk).

O'NEIL'S FARM EQUIPMENT HEAT RACE #3 1. 04 Wyatt Van Wart (Cambridge), 2. 1 Chris Dickie (Brantford), 3. 333 Kameron Kocarik (Fonthill), 4. 10 Jake Brown (Brantford), 5. 91 Ryan Turner (Caistor Centre), 6. 17 Rob Disher (Grimsby), 7. 73 Dave Bailey (Caledonia), 8. 38 Terry Martin (Ohsweken).

TRAILERS BY JIM BRAY HEAT RACE #4 1. 33m Jack Myers (Wainfleet), 2. 12 Brad Herron (Brantford), 3. 2 Lee Winger (Caledonia), 4. 33t Cory Turner (Caistor Centre), 5. 55 Mike Thorne (Caledonia), 6. 4c Chris Crawford (Welland), 7. 77 Brett Rodwell (Caledonia), 8. 33 Colin Court (Jerseyville), 9. 23 Trevor DeBoer (Caledonia) DNF.

LIGHTHOUSE TATTOOS THUNDER STOCKS B-MAIN (12 laps - Top 4 finishers transfer to A-Feature) 1. 4c Chris Crawford, 2. 17 Rob Disher, 3. 28 Jim Lampman, 4. 73 Dave Bailey, 5. 38 Terry Martin, 6. 24k Kyle Magrin, 7. 29 Adam Gracey, 8. 48 Shaun Quinn, 9. 33 Colin Court, 10. 191 Gord Bates, 11. 77 Brett Rodwell, 12. 84rk Ryan Beagle DNS, 13. 23 Trevor Deboer, DNS, 14. 4 Brittany Gyokery DNS.

LIGHTHOUSE TATTOOS THUNDER STOCKS A-FEATURE (20 laps) *Postponed to June 15*

HRW AUTOMOTIVE MINI STOCKS (38 entries) HEAT RACES (8 laps each - Top 5 finishers transfer to A-Feature) ENGINE PRO RACING HEAT RACE #1 1. 02 Mike Taylor (Burlington), 2. 81 Karl Sault (Dundas), 3. 69e Dan Erskine (Caistor Centre), 4. 99 Robin Elliott (Woodstock), 5. 52 Kevin Ross (Mount Hope), 6. 53 Sarah Rutherford (Dundas), 7. 69 Rob Twitchett (Dundas), 8. 77x Ethan Martin (Ohsweken), 9. 84 Dale Gyokery (Jarvis).

ESSO SPEEDWAY VARIETY HEAT RACE #2 1. 10 Laura Hughes (Flamboro), 2. 66 Jon Janssens (Woodstock), 3. 777x Steve Hess (Ohsweken), 4. 55 Rob Slater (Dundas), 5. 64 Doug Erskine (Hamilton), 6. 27 Dan Stewart (Hamilton), 7. 05 Dave Goodacre (Brantford), 8. 7x Chase Hess (Ohsweken) DNF, 9. 96 Brock Ducharme DNS.

O'NEIL'S FARM EQUIPMENT HEAT RACE #3 1. 7 Jason Lungaro (Hamilton), 2. 265 Mike Evers (Caledonia), 3. 79 Steve Miller (Paris), 4. 22 Brittani Myers (Hamilton), 5. 4 Jason Coutu (St. Catharines), 6. 12 Jonathan Ayrton (Hamilton), 7. 4p Mike Peterson (Woodstock), 8. 92 Matt Pleil (Kitchener), 9. 10j Jeremy Hughes (Burlington) DNF.

TRAILERS BY JIM BRAY HEAT RACE #4 1. 44 Dale Cooke (Hamilton), 2. 5 Rick Robinson (Brantford), 3. 67 Dave Small (Port Colborne), 4. 38 John Cote (Hamilton), 5. 01 Mark Da Silva (Flamborough), 6. 222 Dave Magrin (Hamilton), 7. 5fb Linda Dean (Waterdown), 8. 66r Cole Rodwell (Caledonia), 9. 6 Trevor Goulding (Welland) DNF, 10. 11 Mike Giberson (Caledonia) DNF, 11. 43 Sarah Miskiewicz (Cambridge) DNF.

HRW AUTOMOTIVE MINI STOCKS B-MAIN (10 laps - Top 8 finishers transfer to A-Feature) 1. 10j Jeremy Hughes, 2. 7x Chase Hess, 3. 12 Jonathan Ayrton, 4. 84 Dale Gyokery, 5. 69 Rob Twitchett, 6. 96 Brock Ducharme, 7. 222 Dave Magrin, 8. 53 Sarah Rutherford, 9. 11 Mike Giberson, 10. 5fb Linda Dean, 11. 4p Mike Peterson, 12. 66r Cole Rodwell, 13. 92 Matt Pleil, 14. 27 Dan Stewart DNF, 15. 77x Ethan Martin DNF, 16. 05 Dave Goodacre DNF, 17. 6 Trevor Goulding DNF, 18. 43 Sarah Miskiewicz DNS.

HRW AUTOMOTIVE MINI STOCKS ABEL CASTELEIN TWIN FEATURE #1 PRESENTED BY TRAILERS BY JIM BRAY (14 laps) Position. # Name (Starting Position) 1. 265 Mike Evers (13) 2. 4 Jason Coutu (15) 3. 02 Mike Taylor (3) 4. 67 Dave Small (18) 5. 10j Jeremy Hughes (21) 6. 99 Robin Elliott (4) 7. 22 Brittani Myers (11) 8. 777x Steve Hess (10) 9. 01 Mark Da Silva (16) 10. 55 Rob Slater (7) 11. 52 Kevin Ross (2) 12. 222 Dave Magrin (27) 13. 12 Jonathan Ayrton (23) 14. 81 Karl Sault (5) 15. 5 Rick Robinson (19) 16. 69 Rob Twitchett (25) 17. 79 Steve Miller (12) 18. 69e Dan Erskine (1) 19. 84 Dale Gyokery (24) 20. 66 Jon Janssens (9) 21. 11 Mike Giberson (28) DNF 22. 7 Jason Lungaro (14) DNF 23. 38 John Cote (20) DNF 24. 53 Sarah Rutherford (26) DNF 25. 7x Chase Hess (22) DNF 26. 64 Doug Erskine (8) DNF 27. 44 Dale Cooke (17) DNF 28. 10 Laura Hughes (6) DNF.

HRW AUTOMOTIVE MINI STOCKS ABEL CASTELEIN TWIN FEATURE #2 PRESENTED BY TRAILERS BY JIM BRAY (14 laps) Position. # Name (Starting Position) *Postponed to June 15*

PIERCED PARTS BOMBERS (15 entries) HEAT RACES (6 laps each)

TRAILERS BY JIM BRAY HEAT RACE #1 1. 66 Brady Longboat (Ohsweken), 2. 44 Tylor Brock (Dunnville), 3. 707 Danny Shantz (St. Agatha), 4. 199 Frank Turkey (Ohsweken), 5. 5 Kathi Dickie (Brantford), 6. 007 Ian Myerscough (Burlington), 7. 16x Dwight Staats (Ohsweken), 8. 03d Dakota Potts (Waterford).

TRAILERS BY JIM BRAY HEAT RACE #2 1. 23 Dusty DeBoer (Hagersville), 2. 18x Davey Boughton (Carlisle), 3. 21 Mark Bazuin (Caledonia), 4. 88j Jesse McDonald (Caledonia), 5. 42 Joe DeBoer (Hagersville), 6. 16 Jeremy May (Hamilton), 7. 97 Max Chechalk (Hamilton) DNF.

PIERCED PARTS BOMBERS FEATURE (16 laps)
Position. # Name (Starting Position)
1. 18x Davey Boughton (9)
2. 5 Kathi Dickie (1)
3. 88j Jesse McDonald (8)
4. 23 Dusty DeBoer (7)
5. 16 Jeremy May (12)
6. 44 Tylor Brock (3)
7. 707 Danny Shantz (4)
8. 007 Ian Myerscough (11)
9. 97 Max Chechalk (15)
10. 199 Frank Turkey (5)
11. 42 Joe DeBoer (10)
12. 21 Mark Bazuin (6) DNF
13. 03d Dakota Potts (14) DNF
14. 16x Dwight Staats (13) DNF
15. 66 Brady Longboat (2) DNF

By Tommy Goudge

Last modified on Wednesday, 13 June 2012 11:59
Published in Results & Points

Related items